UPOZORNĚNÍ: 6. 1. nefixujeme cenu zlata (státní svátek v Rakousku). Pražská prodejna do 11.1. uzavřena – kontaktujte nás na centrále 800 222 800.
Zlato Mince


VZNIK PRAŽSKÉ MINCOVNY A.S.


Tisková zpráva Pražské mincovny a.s.

Praha 7. září 2011

Novodobá Pražská mincovna a.s. zahájí svoji činnost. Prvního října otevře novou reprezentativní prodejnu vedle Prašné brány. S jejími produkty se však budou moci seznámit už návštěvníci právě začínajícího veletrhu Sběratel 2011.

Historie ražby mincí má v českých zemích mimořádnou tradici. Mezi středověkými mincovnami měla důležité postavení právě pražská mincovna. Ta ukončila svoji činnost před stopadesáti lety.

V místech přemyslovského hradiště a později Pražského hradu, vznikaly první stříbrné mince denáry už od poloviny desátého století. Pražská mincovna pak razila denáry všech českých knížat jedenáctého a dvanáctého století. Její význam však výrazně vzrostl až poté, kdy Karel VI. nechal uzavřít mincovny v Jáchymově a v Kutné Hoře a pražská mincovna se tak stala jedinou v Čechách. Mincovna několikrát změnila své místo (jistý čas pracovala i na památném Vyšehradě). Poslední dvacetikrejcar vyrazila v roce 1856 v prostorách paulánského kláštera na Staroměstském náměstí.

Na mincovnu, která je tak spjata s českými dějinami, nepřímo naváže svojí činností novodobá Pražská mincovna. Prvního října letošního roku se uskuteční slavnostní otevření její reprezentativní prodejny v blízkosti proslulé Prašné brány. „Prodejnu jsme umístili v historickém centru Prahy, u samého začátku královské cesty. Věříme, že to je důstojné místo, které bude zároveň připomínat dějinný význam a odkaz pražského mincovnictví,“ uvedl předseda představenstva Pražské mincovny Pavel Trtík.

Společnost se bude prezentovat už na letošním numismatickém veletrhu Sběratel, který se uskuteční ve dnech 8. až 10. září na výstavišti v pražských Letňanech. Pod hlavičkou Pražské mincovny se návštěvníkům představí řada exkluzivních mincí a medailí, zaměřených převážně na českou historii. K vidění ale budou také sběratelské lahůdky z celého světa. Pražská mincovna má sídlo v Obecním domě na náměstí Republiky. 

 

Zlatemince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...