UPOZORNĚNÍ: 6. 1. nefixujeme cenu zlata (státní svátek v Rakousku). Pražská prodejna do 11.1. uzavřena – kontaktujte nás na centrále 800 222 800.
Zlato Mince

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Společnosti Zlaté Mince Numismatika

PŘEMYSL OTAKAR I..

Sběratelé pamětních medailí z ušlechtilých kovů se dočkali dalšího skvostu. Společnost Zlaté mince-numismatika v těchto dnech vydává medaile připomínající korunovaci Přemysla Otakara I. českým králem.

Na trh míří novinka ve dvojím provedení: z ryzího zlata i ryzího stříbra. „Na rubové straně je vyobrazen portrét Přemysla Otakara I, líc zdobí motiv Zlatá bula sicilská,“ popsal Jaroslav Tomanec ze společnosti Zlaté mince-numismatika. Medaile mají standardizovanou hmotnost jedné unce, což je přibližně 31,1 gramu. „Emise zlatých mincí dosáhne počtu dvou tisíc kusů, stříbrných budou čtyři tisíce,“ upřesnil Tomanec.

Předlohu zpracoval Zbyněk Fojtů

Medaile jsou raženy podle návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů, konečné úpravy uskutečnil rytec Lubomír Lietava. Novinka je k dostání jak v klasické leštěné podobě, tak i v provedení proof, které je určeno hlavně náročným sběratelům. Tato speciální série je limitována množstvím 820 kusů. Medaile věnovaná Přemyslu Otakaru I. je třetí v cyklu Korunovace českých králů (Karel IV - 2007, Jiří z Poděbrad - 2008). „Medaili jsme měli v edičním plánu už loni, její ražbu však Česká mincovna z kapacitních důvodů uskutečnila až letos,“ poznamenal Tomanec.

Hodnotná investice

Zájem o vzácné pamětní medaile neustále roste nejen mezi odborníky. Pořizují si je i lidé, kteří v nich vidí možnost jak bezpečně uložit své úspory a časem je třeba i zhodnotit. „Každá taková medaile představuje nádherné umělecké dílo, jež bude časem nabývat na hodnotě. Dáno je to tím, že se obvykle vydává jen limitovaná série medailí nebo pamětních mincí. K samotné hodnotě ryzího zlata nebo stříbra se totiž přičítá ještě aktuální cena sběratelská, která je určena nabídkou a poptávkou,“ vysvětlil Jaroslav Tomanec.

Přemysl Otakar I. a Zlatá bula sicilská

Český kníže Přemysl Otakar I. byl králem korunován v roce 1198. Jako obratný panovník, který kombinoval diplomacii i válečné umění, se zasloužil o vydání Zlaté buly sicilské (1212) budoucím císařem Svaté říše římské Fridrichem II. Tento dokument, přinesl převratnou změnu do nástupnického práva v Českém království. Bula totiž prohlašovala zásadu dědičnosti: právo na trůn podle ní přecházelo na prvorozeného syna v královské rodině. Zlatá bula sicilská upřesnila práva a povinnosti českých panovníků a převedla na ně pravomoc uvádět do úřadu pražské a olomoucké biskupy. Zaručovala též nedělitelnost území Českého státu. A proč právě sicilská? Fridrich II. v té době ještě nevlastnil pečetidlo, odpovídající jeho budoucímu císařskému úřadu. Použil tedy stávající pečetní typář, jenž užíval jako král Sicílie. Originál listiny je uložen ve Státním ústředním archivu v Praze.
Zlatemince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...