Zlato Aukce

AUKCE #09077 - 2009 - Proof - Národní kulturní památka Větrný mlýn v Ruprechtově

AUKCE

Číslo aukce: #  09077
Zahájení aukce: 02.03.2021
Aukce končí:

10.03.2021

Vyvolávací cena: 10500,00 Kč
Dosažená cena: 11503,00 Kč
(el64953029)

Cílová cena (kup teď):

11880,00 Kč

Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 11504,00 Kč
Příhozů: 17

TATO AUKCE JE UKONČENA!

POPIS

Pamětní zlatá mince 2500 Kč z cyklu Kulturní památky technického dědictví
Autor: Jiří Harcuba
Emitent: Česká národní banka - ČNB

průměr: 22 mm
hmotnost: 7,777 g
ryzost zlata: 999,9/1000 Au
hrana proof: hladká
hrana b.k.: vroubkovaná
provedení Proof emise 10500 ks
provedení b.k. emise 3500 ks

VÍTE, ŽE:

Mince předních evropských zemí ze zlata a stříbra. Prohlédněte si výběr nejzajímavějších titulů Lotyšska. Zahraniční zlaté a stříbrné mince jsou vhodnou formou investice a u sběratelů jsou velmi oblíbené. Vyberte si z naší nabídky zahraničních mincí.

PŘÍHOZY V AUKCI #09077

Zákazník Zadání limitu Dosažená cena
el64953029 10.03.2021 11503,00 Kč
Nick90368 06.03.2021 11502,00 Kč
Pája 07.03.2021 10601,00 Kč
Pája 07.03.2021 10555,00 Kč
Pája 07.03.2021 10525,00 Kč
Pája 07.03.2021 10503,00 Kč
Pája 02.03.2021 10501,00 Kč

STARŠÍ DRAŽBY TÉTO POLOŽKY

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
9183  03.06.2021  11100,00 Kč 13001,00 Kč
9163  06.05.2021  10500,00 Kč 11208,00 Kč
9120  30.03.2021  10500,00 Kč 10800,00 Kč
9103  21.03.2021  10500,00 Kč 10601,00 Kč
9077  10.03.2021  10500,00 Kč 11503,00 Kč
9049  01.03.2021  9900,00 Kč 11001,00 Kč
8930  01.07.2020  7120,00 Kč 10425,00 Kč
8668  27.10.2019  7120,00 Kč 8461,00 Kč
8340  19.05.2019  7120,00 Kč 8001,00 Kč
8196  10.03.2019  7900,00 Kč 7901,00 Kč
8039  21.10.2018  7900,00 Kč 7901,00 Kč
8011  01.10.2018  6755,00 Kč 7135,00 Kč
6756  29.01.2017  8900,00 Kč 8901,00 Kč
6349  25.09.2016  8180,00 Kč 8181,00 Kč
1909  12.11.2012  9900,00 Kč 9901,00 Kč
1594  28.06.2012  9500,00 Kč 9554,00 Kč
1502  11.06.2012  8800,00 Kč 9002,00 Kč
1280  14.05.2012  9000,00 Kč 9001,00 Kč
1148  02.04.2012  8600,00 Kč 11000,00 Kč
1129  19.03.2012  8600,00 Kč 8752,00 Kč
1019  23.01.2012  8600,00 Kč 9101,00 Kč
961  26.12.2011  8600,00 Kč 8601,00 Kč
276  20.12.2010  5755,00 Kč 6900,00 Kč
140  25.11.2010  5755,00 Kč 7100,00 Kč
80  12.11.2010  5400,00 Kč 6801,00 Kč

ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

Výrobní defekty na mincích (1) Stručný pohled do historie výroby mincí

Mincovní technika je vždy charakteristická pro určité historické období a mění se s technickým pokrokem.

Budeme se proto nejprve zabývat způsoby odpovídajícími dobové technické úrovni, kterými bylo zejména v našich historických zemích v průběhu desíti staletí v mincovnách zajišťováno mincovní dílo. Konečným produktem tohoto souboru na sebe navazujících výrobních činností byla ražená mince.

Mincovní dílo se zjednodušeně řečeno skládalo ze třech základních fází: A - přípravné (příprava mincovního kovu: jeho čištění od zbytkových příměsí z hutní výroby, legování pro získání mincovní slitiny předepsané ryzosti, lití cánů a jejich žíhání), B – mincířské (výroba střížků: zhotovování plátů a jejich úprava klopováním a kvečováním, žíhání a bělení, vážení) a C – pregéřské (ražení mincí). Dříve než se mohlo přistoupit k finální fázi celého náročného technologického procesu tj. k vlastní ražbě mincí, bylo nutné, aby zvláštní, často nezávislá dílna zhotovila a dodala mincovní razidla. Je pochopitelné, že i výroba razidel prošla v průběhu staletí řadou proměn – od puncovní techniky 10. století, přes umělecky vrcholnou dobu rytých obrazů českých denárů 12. století zpět k puncovní technice doby grošové a tolarové až ke strojové výrobě již velmi blízké té dnešní. Pokud se týká vlastní ražby mincí i ona prošla složitým vývojem od ruční ražby přes první jednouché stroje k technicky vyspělým mechanickým ražebním lisům.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2014.

Povyražení s pokušitelem Od antiky do Těšína

Výstava komiksů a replik historických mincí Petra Souška předstauje humorně pojatou historii mincí v kreslené formě propletenou pokušením.

Dějinami peněz od nejstarších dob, od prvních míncí světa přes antiku – Řecko, Kelty, Řím – až po historii mincí ražených na území českých zemí provází fiktivní postavička Pokyho. V Muzeu Těšínska můžete tuto unikátně pojatou výstavu vidět až do ledna 2014.

Před pár léty mě kastelán kroměřížského zámku Ing. Martin Krčma požádal o zhotovení komixové výstavy pro mincovnu v Kroměříži. Velmi si přál, aby komixem prováděla nějaká figurka. Součástí výstavy je moravský denár z 12. století na němž je podivná hlava a okolo opis SATANAVS – to je tedy náš našeptávač špatností, Satan, pokušitel, Pokušitel, zkráceně Poky – komixová figurka nabadájící lidi ke vzniku prvních mincí a následně k jejich šizení na ryzosti drahého kovu, hmotnosti. Dáblík posedlý mincováním...“ vysvětluje Petr Soušek, odkud se vzal nápad na takové zpracování numismatického tématu.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2013.

FIXACE CENY

Cena zlata se neustále mění. Okamžik její fixace je proto důležitý. Chcete-li zakoupit investiční zlato za cenu, která vám vyhovuje, dřív než se změní, proveďte úhradu vaší objednávky obratem. Tím dosáhnete okamžité fixace. Minulá výhodná cena samozřejmě nemůže být dodatečně fixována v nočních hodinách, mimo pracovní dobu obchodníků nebo ve svátky, kdy obchody se zlatem neprobíhají.

TROYSKÁ UNCE NENÍ UNCE

Troyská unce představuje hmotnost odpovídající 31.1 gramům v metrické soustavě. Označuje se zkratkou Oz. Je nejrozšířenější měrnou jednotkou ve světě investičního zlata. Zejména pak co se týká investičních zlatých mincí. Ty se razí obvykle právě ve hmotnosti jedné troyské unce a jejich částí. Poloviny, čtvrtiny a desetiny. I cena zlata na burze se udává vůči jedné Oz. Prostá unce však má hmotnost pouze 28 gramů. Proto je slovo troyská u nás důležité!

INVESTIČNÍ ZLATO NENÍ ZATÍŽENO DANÍ Z PŘIDANÉ HODNOTY

Tento fakt dělá z investičního zlata naprosto jedinečnou komoditu. Zlato jsou tak jediné reálné aktiva, osvobozené od daně. Své finanční prostředky proto můžete převést na investiční zlato bez daňové penalizace. Pro zlato je to obrovská přednost. Proto lidé investují do zlata raději než do stříbra, diamantů, starožitností, umění, obrazů nebo nemovitostí. Ty všechno jsou zatíženy DPH ve výši 21 procent.

ZLATO.

Zlato. Latinsky Aurum. Pro jednoho chemický prvek, pro jiného talisman pro štěstí, pro jiné koncentrované jmění. Zlato ovlivňovalo osudy lidí a národů, obchod a vývoj peněžního systému od biblických dob, bylo symbolem moci, vzbuzovalo vášně. Příběh posedlosti zlatem začíná magickou, náboženskou a uměleckou rolí zlata, pokračuje ražením mincí a přeměnou na peníze, vrcholí zlatým standardem. Dnes žijeme v době, kdy mnozí přezíravě tvrdí, že zlata se nenají. Není větší omyl. Protože pokud zase přijde doba, kdy bude nedostatek svobody nebo jídla, pak zlato bude jediná měna, která vám je zajistí...

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.